Özimeks Paslanmaz Çelik

Haberler

Viraj Profiles Havacılık ve Savunma Uygulamaları için Özel Paslanmaz Çelik Sahası Yapacak

03 Ocak 2020

Sektöründe önde gelen paslanmaz çelik üreticisi Viraj Profiles Ltd’nin; özel çelik, teknolojik yükseltme ve çevre dostu girişimler üretmeye yatırım yapmayı planladığını bildirdi. Şirket, SAP ve Cisco ile ortaklaşa çalışarak BT altyapısını yükseltmek için bir anlaşma imzaladı. Atık yönetimini destekleyen, doğal kaynakları koruyan ve karbon ayak izini azaltan geri dönüştürülmüş hurda kullanarak yeşil çözüme geçmeyi planlıyor ve enerji verimliliğini hedef alarak çalışmalarını başatıyor. Viraj Profiles Yönetim Kurulu Başkanı Neeraj Raja Kochhar, bu çalışmalar hakkında “Çevre dostu olmak şirketimizin en önemli önceliklerinden biridir. Şu anda havacılık, savunma ve enerji projelerinde kritik uygulamalar için özel çelik ve süper alaşım türleri üretmek üzere tesisler kurma sürecindeyiz. Bu özel kaliteler güç, savunma ve havacılık sektörlerinde kullanılacak. Ürün yelpazesine bazı yeni eklemeler de mevcuttur. Ayrıca östenitik, martensitik ve ferritik kalitelerimizi de genişletiyoruz. ” cümlelerini kurarak geri dönüşüme verdikleri önemi, hedefledikleri sektörü ve kendi AR-GE çalışmalarından bahsetmeyi de ihmal etmedi.

Malezya, Çin, Japonya, Güney Kore ve Vietnam çelik ithalatına anti-damping vergileri uyguluyor

27 Aralık 2019, Cuma

Uluslararası Ticaret ve Sanayi Bakanlığı geçtiğimiz perşembe günü yaptığı açıklamada, Malezya’nın Çin, Japonya, Güney Kore ve Vietnam’a beş yıldır soğuk haddelenmiş demir veya alaşımsız çelik rulo ithalatlarına damping vergisi uyguladığını bildirdi.

% 26.39’luk en yüksek vergi, tüm Japon üreticiler için uygulanmışken, çoğu Çinli üretici için % 26.38’lik vergi belirlenmiştir. Güney Koreli ihracatçılar, sıfır vergi yükümlülüğü olan POSCO hariç, %3,84 vergi ile karşı karşıya kalmaları kesinleşmiştir. Çin ve Vietnam’daki bazı firmalar için ise farklı vergi uygulamaları belirlenmiştir.

Özellikle 1,3 mm’den daha geniş olan bobinler için vergiler, bakanlığın yerel sanayi adına yaptığı çalışmaların ardından anti-damping uygulaması yolda görünüyor.

Bakanlığın yaptığı açıklamada, sektörel malzemenin “kendi iç pazarlarındaki satış fiyatından daha düşük bir fiyata Malezya’ya ithal edildiğinden” şikâyet etti.

Bahsi geçen vergi uygulamaları geçtiğimiz çarşamba günü yürürlüğe girdi ve 24 Aralık 2024 tarihine kadar uygulanacağı bildirildi.

https://www.reuters.com/article/us-malaysia-steel-antidumping/malaysia-imposes-anti-dumping-duties-on-china-japan-south-korea-and-vietnam-steel-imports-idUSKBN1YU0BA

2020 için yıllık demir – çelik stratejisi

20 Aralık 2019, Cuma

2019 yılında, çelik endüstrisindeki kârlar, arzın serbest bırakılması ve demir cevheri fiyatlarındaki artışın etkisi altına girdi. 13 Aralık 2019 itibariyle CSI 300 endeksi %31,81 artarken, demir çelik sektörü %3,81 düşüşle nispeten düşük bir performans göstermektedir. Çelik levha yıl içerisinde net değerin altına düşerken, aralık ortasından itibaren çelik endüstrisinin fiyat / kazanç oranı 0,91 ve kırılmış stok oranı %60’a yaklaşmış olup, mevcut çelik dikkate alındığında endüstri değerlendirmesi temel olarak pürüzler yer almamaktadır.

Talep baskısı hala var, ancak düşüş sınırlı

2020 yılı için çelik talebindeki büyümenin, 2019 yılındaki %5-6’lık mevcut değerinden %2-3 değerlerine düşmesi beklenmektedir. Konut inşaatı, 2019 ortasından arazi edinimindeki olumsuz büyümeyi göz önünde bulundurarak “yeni inşaat” bilincinden “mevcut olanı tamamlamaya” doğru kaymıştır ve konut inşaatının 2020 yılının ikinci çeyreğinden itibaren baskı altında başlaması beklenmektedir. Tüm bunlarla birlikte, mevcut inşaat stoku çok fazla olmasına rağmen aynı zamanda da emlak çeliği talebindeki düşüş hızı oldukça yavaştır. Ekim ayından bu yana, çimento sevkiyatı ve ekskavatör üretimi de dâhil olmak üzere mikroskobik veriler, altyapı yatırımının önemli ölçüde hızlandığını göstermiştir. Metro ve şehir içi demiryolu gibi yüksek yoğunluklu çelik projelerin toplam sermaye inşaatı içindeki oranının artmasıyla, inşaat birimlerinde yatırım yapmak için kullanılan çeliğin gücü son üç yılda açıkça arttı. Altyapı yatırımlarının büyüme oranının 2020’de %4,5’tan %8’e yükselmesi durumunda, emlak çeliğinin yaklaşık %4’lük bir düşüşüne karşı koruma sağlayabileceği tahmin edilmektedir. Plaka talebi dipte asılı kalıyor, bu durumda arz ve talebin kayda değer bir iyileşme görmesi zor olabilir.

Demir ve çelik üretim kapasitesinin değiştirilmesi, 2020’de en yüksek üretim periyoduna girecek ve sanayinin üretim kapasitesi yoğunluğu iyileştirilecektir.

Sektör bazlı örnek verilecek olursa, elektrikli fırın üretiminin yeniden başlatılması ve yüksek fırın artışının artmasıyla birlikte, önümüzdeki 2-3 yıl içinde ham çeliğin etkin üretim kapasitesi yaklaşık %1 – 2 artması beklenmektedir. Çin, Hebei ve diğer çevreye duyarlı alanlardaki ham çelik üretim kapasitesinin eski üretim kapasitesinin yerini alması ve daha sonra üretime alınması gerektiği belirtilmelidir.

Yatırım noktası

İki ana yatırım hattını kavramamızı öneriyoruz. Birincisi, plakanın değeri, onarımı için bir fırsattır. Şu anda, demir ve çelik levhanın fiyat/kazanç oranının 0.91 katıdır ve kırılmış stokların oranı yaklaşık % 60’tır. Piyasanın karamsar beklentisi, hisse senedi fiyatlarına tam olarak yansıyor. Altyapı ve inşaat çeliğinin getirdiği çelik talebinin beklentileri aşması durumunda, levha fiyatlarının çelik fiyatlarının ve kârların toparlanmasıyla artması bekleniyor. Hisse senetleri arasında, daha iyi bölgesel arz ve talep, güçlü maliyet kontrolü yeteneği ve nispeten büyük performans esnekliği olan yüksek kaliteli çelik işletmelerine dikkat edilmesi öneriliyor, ilgili hedefler ise; Fangda Special Steel, Sangang Minguang, Nangang; Valin Iron and Steel gibi şirketler olacaktır. İkincisi, sanayi yoğunlaşmasının artmasıyla ortaya çıkan yatırım fırsatlarıdır. Pazar payı entegrasyon ve yeniden yapılanma ile zenginleştirilmiş önde gelen çelik işletmelerine dikkat edilmesi önerilir ve ilgili hedefler Baosteel hisseleri ve Hegang hisse senetleridir.

Kaynak: https://news.metal.com/newscontent/101006473/annual-strategy-of-iron-and-steel-industry-in-2020:-iron-and-steel-industry-enters-the-peak-period-of-capacity-replacement-and-concentration-improvement/

Avrupa paslanmaz çelik fiyatları hammadde maliyetleriyle bağlantıyı kaybetti

13 Aralık 2019, Cuma

Avrupa paslanmaz çelik fiyatlarının, temel hammaddelerin maliyetlerine göre düşüş gösterdiği gözlenmektedir. Üreticiler, büyük distribütörler ve stokçular gibi büyük alıcılar arasındaki çoğu anlaşma için “temel + alaşım ek ücreti” fiyatlandırma sistemi bu sebeple artık gündem dışı kalmıştır. Bununla birlikte, üreticiler alaşım ekstralarını yayınlamaya devam etmektedirler. Bundan dolayı ekstra alaşım fiyatı “etkin fiyat” tan çıkartarak nominal bir temel fiyatı hesaplamak mümkündür.

Bu yıl birçok kez işlem değerleri, yayınlanan alaşım ek ücretlerindeki artıştan daha az artmış ya da üreticilerin açıkladığı rakamlardaki azalmadan daha fazla düşmüştür. Her iki durumda da, nominal taban fiyatının düşürüldüğü görülmektedir. Özet olarak, son aylarda görüldüğü üzere üretim rakamları üreticilerin kırılma seviyelerini temsil ettiği düşünülen rakamların çok altına düşmüştür.

Bu sorunun kökeni, hammadde maliyeti – özellikle nikel – ve nihai paslanmaz çelik ürün talebi arasındaki tutarsızlıktan kaynaklanmaktadır. Bilindiği üzere son yıllarda paslanmaz çelik üretiminde en çok talep edilen hammadde nikel olmuştur. Haliyle, alaşıma olan talepte belirleyici olan faktör nikel fiyatlaması olmaktadır.

Son zamanlarda, nikelin satış değeri, elektrikli araç akü üreticileri tarafından metal için gelecekteki öngörülen gereksinimlerden etkilenmiştir. Bu, Endonezya hükümetleri ve daha önce Filipinler tarafından uygulanan nikel cevheri ihracat kısıtlamaları gibi arz kısıtlamaları ile daha da artmıştır. Sonuç olarak, nikel fiyatı bu yıl paslanmaz çelik endüstrisindeki faaliyetlerle aynı çizgide görünmeyecek şekilde talebe bağlı olarak artmıştır.

Son zamanlarda, tedbirli üretim hacimleri amaçlı Avrupalı ​​üreticiler paslanmaz çelik hurdası için harcamalarında indirimler elde ettiler. Son raporlar, hurdada yer alan nikel için içsel LME (London Metal Exchange) fiyatının yüzde 60’ından azını ödediklerini gösteriyor. Çelik üretim sürecinde % 60 hurda karışımı varsayıldığında, LME nikel fiyatını ödemenin maliyetine kıyasla yakın zamanda üretilen tonlarca ham paslanmaz çelik için yaklaşık 300 € tasarruf sağlanabilecektir.

Paslanmaz çelik, kırılan kırılmaz cam ile  Tesla’nın pick up kamyoneti

2 Aralık 2019, Pazartesi

Bu fotoğrafta Elon Musk, 21 Kasım 2019 tarihinde Kaliforniya Hawthorne’daki Tesla tasarım stüdyosunda yeni aracı olan Cybertruck’ı tanıtıyor. Musk bu en yeni ve en farklı tasarıma sahip olan elektrikli aracıyla birlikte ağır vasıta kamyonet pazarına girmektedir. Tesla’nın bu oldukça ses getiren araç tanıtımına metal topla cam kırılmazlık testinin başarısızlığı perşembe gecesine büyük bir damga vurmuştur. Otomobil lansmanlarının en utanç verici anları listesinde en üst sırada yerini alan bu olay, Musk’ın “Cybertruck” üstündeki “Tesla Armor Glass ( Zırh kaplı Cam)” tanıtımında ürününün gücünü methederken yaşanmıştır.

Tesla pick up modeli kamyonetinin kuvvet direnci tanıtılırken penceresi parçalandı

Bu fotoğrafta Elon Musk, 21 Kasım 2019 tarihinde Kaliforniya Hawthorne’daki Tesla tasarım stüdyosunda yeni aracı olan Cybertruck’ı tanıtıyor. Musk bu en yeni ve en farklı tasarıma sahip olan elektrikli aracıyla birlikte ağır vasıta kamyonet pazarına girmektedir. Tesla’nın bu oldukça ses getiren araç tanıtımına metal topla cam kırılmazlık testinin başarısızlığı perşembe gecesine büyük bir damga vurmuştur. Otomobil lansmanlarının en utanç verici anları listesinde en üst sırada yerini alan bu olay, Musk’ın “Cybertruck” üstündeki “Tesla Armor Glass ( Zırh kaplı Cam)” tanıtımında ürününün gücünü methederken yaşanmıştır.

Oldukça fazla abartılarak tanıtılan Tesla elektrikli pick up model kamyoneti, tanıtımın yapıldığı perşembe gecesi kırılmaz diye vaat edilen camının 2 kere metal topla kırılmazlık testi sırasında kırılmasıyla herkesi şaşkınlığa uğrattı.

Otomobil endüstrisinin lansmanlarında başarısını en üst sıralarda tutmayı başaran bu şirketin utanç verici durumu, şirket CEO’su Elon Musk’ın takoz şeklindeki “Cybertruck” hakkında “Tesla Armor Glass (Zırh Kaplamalı Cam)” modelinden övündüğü andan sonra gerçekleşti.

Musk, Los Angeles’taki sahnesinde tanıtımını yaparken Tesla Tasarım Şefi Franz von Holzhausen’ın pick up modeli kamyonete hafif bir metal top fırlatmasıyla birlikte ve Musk’ın bahsettiği “Şeffaf Metal Cam” tamamen paramparça oldu.

Bu durum sonrasında şaşkınlığını saklayamayan Musk, “belki de bu biraz fazlaydı” ifadesinde bulunarak durumu her ne kadar toparlamaya çabalasa da maalesef başaramadı.

Durumu kurtarmaya çalışırken ikinci cama da dayanıklılık testi denemesinde bulunmaları, kendilerini maalesef kurtaramadı; deneme sonunda cam çatladı ve bu durum herkesi şaşkınlığa uğrattı.

Elon Musk’ın bu duruma olan yorumu ise “en azından top diğer tarafa geçmedi, bu olumlu bir şey” oldu.

Kamyonetin görünüşü ve yüzeyi ise bu başarısızlığı gölgede bıraktı. Tamamen paslanmaz çelik kaplı bu üçgen şeklindeki kamyonet, 2000’lerin başında General Motors tarafından üretilen Pontiak Aztek SUV ürününü oldukça andırmaktadır.

Yatırımcılar ise ABD otomobil pazarının en kârlısı olma kanalındaki bu ürünün fütüristik tasarımını maalesef beğenmediler ve bu durum, Tesla hisselerini lansman sonrasındaki cuma günü neredeyse %6’lık bir düşüş yaşatmıştır.

Cowen Yatırım Araştırmaları analisti Jeffrey Osborne, yatırımcılara “Tesla’nın “Cybertruck” modeli,  mevcut kamyonet sahiplerini hayal kırıklığına uğratacağını ve aracın revaçta olan bir ana ürün değil; niş olarak kaldığını görmekteyiz.” notlarını verdi ve şu sözleriyle yeni kamyonet hakkındaki fikirlerini belirtmeye devam etti: “Tesla’nın Kuzey Amerika binek otomobil pazarının en kârlı segmentine girmesinden her ne kadar memnun kalsak da, bu aracı şimdiki mevcut durumuyla maalesef başarılı olarak göremiyoruz.”

Yıllar öncesinde bazı çalışmalar otomobil endüstrisinde yaygın olarak tekrar edilmiştir. Ancak bu tekrarlar sırasında utanç verici bir aksilik yaşanmıştır. Bu yılın başında Detroit’te gerçekleşen otomobil fuarında, bir “Infiniti” konsepti olan elektrikli SUV modeli aracın başlangıcını duyuramadı ve şirketin sahneye çıkamayacağını belirtmişti.

Belki de en meşhur meydan okuma Detroit’te 2008 yılında Chrysler’ın yeni Ram kamyonetini kongre merkezinin dışında bir sığır sürüsüyle gösterirken yaşanmıştır. Ancak sunum sırasında sığırlardan bir kısmının çiftleşmeye başlaması, dikkatleri ne yazık ki araçtan uzaklaştırmıştır.

1980 – 2001 yıllarında Chrysler Pazarlama ve İletişim Müdürü Bud Liebler “Bir şeyi yapmadan önce 100 kere prova edebilirsiniz, 101. kez halka göstermeden önce denersiniz ve sonuç başarısız olur.” sözleriyle bu konu hakkındaki düşüncelerini dile getirmektedir.

Chrysler, bir Jeep Grand Cherokee’yi 90’larda Detroit’in kongre merkezinde otomobil şovlunda ön camdan içeriye sürünce meşhur hale gelmiştir.

Liebler, Tesla sunumunu “fiyasko” olarak gördüğünü; Musk’ın da camın kırıldığında yapılabilecek tek şeyi yaptığını ifade etti. Bu yorumunu “bu oldukça utanç verici olmalı” sözleriyle dile getirdi.

Cybertruck modeli ile Tesla, Detroit’in “kâr makinesi” olarak tam boyutlu kamyoneti olmasını hedefliyordu.

Gösteri sırasında pick up kamyonet lazer ve alev şovlarıyla sahneye çıkartıldı ve Musk’ın SpaceX roket şirketi tarafından geliştirilen paslanmaz çelik yüzeyi gösterisi oldukça başarılı bulundu. Von Holzhausen aracın sürücü yan kapısına bir çekiç salladı ve sallanan çekiç, yüzeyde hasar bırakmadan geri sekme yaptı.

Musk, Cybertruck’ın başlangıç fiyatının 39.900 $ olduğunu, ancak üç motorlu ve uzun vadeli bir versiyonunun 69.900 $ taban fiyatına sahip olduğunu belirtti. Bu aracın 250 mil (402,3 km) ile 500 mil arasında pil gücüne sahip olacağını ve 14 bin pound’a kadar çekilebileceğini duyurdu. Aracın hızlanırken 2,9 saniyede sıfırdan 60 mil/saat’e (97 kph) çıkabileceğini de ekledi.

Musk, tanıttığı elektrikli kamyonetin 2021’de üretileceğini de ekledi.

Michigan Üniversitesi İşletme Fakültesi Profesörü Erik Gordon, pek çok kamyonet kullanıcısının hep aynı marka kamyonet ile yaşadığını, bu kamyonet seçimini de ya aile büyüklerinin kullandığı araç ya da en sert görünüşlü bir markada karar kıldığının üstünde durmaktadır.

Gordon’a göre kullanılan araç “çok fazla alışkanlık” yaratmaktadır. Chevy Silverado gibi araç markasını değiştirmeyi düşünen sadık bir Ford F-150 alıcısı bu konu hakkında “marka değiştirmek aileden ayrılmak gibi” tabirlerini kullanmaktadır.

Tesla’nın pick up kamyoneti, hafta sonu aktivitelerine meraklı olan ve açık hava macerasını en iyi şekilde değerlendirmek isteyen kimselere daha çok hitap etmektedir. Bu geleneksel pick up kamyonet sevdalılarının artmasından dolayı Tesla’nın elektrikli sedan modeli araçlarının satışları kesintiye uğratabilir.

Bu yeni araç, Musk’ın yeni bir pazara girmesine yardımcı olacaktır ancak şu detay unutulmamalıdır ki, şirketin şimdilik büyük bir sayıda para kazanması mümkün değildir. Bunun yerine Tesla, 2021’in başlarında satışa sunulacak Model 3 sedan ve onu takip eden Model Y küçük SUV’a kârlılık açısından oldukça güvenmektedir.

Musk, yeni çıkarttığı pick up kamyonetiyle oldukça ciddi bir rekabetin ortasında kalmaktadır. Kamyonet pazarında oldukça büyük bir ilgiye ve hâkimiyete sahip olan Ford, tamamen elektrikli bir F-150 kamyoneti piyasaya sürmeyi planlıyor. General Motors CEO’su Mary Barra bu üretim hakkında “elektrik güç kaynaklı pick up aracın 2021 sonbaharında piyasaya sürüleceği” fikrini belirtmektedir.

Detroit yakınlarında ortaya çıkan bir girişim olan Rivian, 2020’nin ikinci yarısında satışı 69.000 $’dan başlayan ve 400 mil’den daha fazla (643,7 km) güç kaynağına sahip bir pick up kamyonet üretimine başlama planlarındadır.