Östenitik paslanmaz çelikler ağır imalat ürünlerinin üretiminde de kullanılan ve kalitesi gereği sıklıkla tercih edilen ana çelik grupları altında yer alırlar. Çünkü korozyon dayanıklılığı da denilen kimyasal aşınmaya karşı direnç faktörü, bu tip çeliklerde karşımıza çıkan etkili unsurlardandır. Ayrıca östenitik paslanmaz çelik, yapısı gereği yüksek ısıya karşı direnç gösterir ve bu nedenle özellikle inşaat sektörü gibi kullanım alanlarında harikalar yaratır.

Dolayısıyla bu yazı içerisinde; östenitik paslanmaz çelik nedir sorusundan başlayarak, bu çelik türünün tüm pozitif etkilerine kadar detaylı bir ön gösterim sunacağız. Yanı sıra östenitik paslanmaz çelik özellikleri nelerdir ve östenitik paslanmaz çelik nerelerde kullanılır gibi soruları da yanıtlayacağız. Hepsi ve daha fazlası için yazının devamını okuyabilir, yanı sıra en kaliteli çelik türleri için de internet sitemizde yer alan, ürünlerimiz kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

O halde artık başlayalım!

Östenitik Paslanmaz Çelik Nedir?

Östenitik paslanmaz çelik alaşımında farklı materyalleri bulunduran ve dolayısıyla alternatif kullanım alanlarında da ayrıca değindirilebilen bir çelik türü olarak karşımıza çıkar. Yapı içeriğine bakıldığında; minimum %10 ile %26 arasında Krom (Cr) ve minimum %8 ile %36 arasında Nikel (Ni) içerdiği bilinir. Bu sayede ise östenitik paslanmaz çeliklerin ısıya ve kimyasal aşınmaya karşı ciddi bir dirençleri bulunur. Kısaca; östenitik çeliği hammaddesi demir olan diğer çeliklerden ayıran esas unsur, diziliminde farklı elementleri barındırıyor olmasından ileri gelir.

Östenitik Paslanmaz Çelik Çeşitleri Nelerdir?

Östenitik paslanmaz çelik çeşitleri olarak gösterilen türler, esasen bu çeliğin alt gruplarıdır. Bunlar ise 304LN, 310, 310S, 314, 316, 316L, 316LN, 317, 317L, 321, 347, 201, 304, 308, 305, 304L ve 316Ti olarak adlandırılırlar. Ancak bu çeşitlerdeki ayrımı doğuran esas etken, dizilimlerindeki elementlerin oran farklılığıdır. Öte yandan tüm östenitik paslanmaz çelikler, aynı dayanıklılık ve ısı koruyuculuğuna sahiptirler.

Östenitik Paslanmaz Çelik Özellikleri Nelerdir?

Östenitik paslanmaz çelik özellikleri arasında gösterilebilecek tüm avantajlar, yukarıda da ayrıca belirttiğimiz üzere maddenin element diziliminden kaynaklanır. Bu açıdan bakıldığında, östenitik çelik özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Korozyon dayanıklılığı olarak da adlandırılan kimyasal aşınmalara karşı direnç faktörü, östenitik paslanmaz çeliklerde en çok dikkat çeken avantajlardan biridir. Çünkü bu tip çelikler, kimyasal işlemlere tabii olan alanlarda da kullanılabilirler.

  • Öte yandan östenitik çeliklerde karbon miktarı oldukça düşüktür. Hatta bu tip çeliklerdeki karbon oranı %0,15 olarak bilinir. Bu nedenle manyetik özellik taşımazlar ve şekillendirilebilme kapasiteleri yüksektir.

  • Ayrıca östenitik çeliklerin sert olmamaları da işlem görebilme seviyelerine olumlu anlamda katkı sağlar ve kaynak yapılabilme şansları fazladır.

Östenitik Paslanmaz Çelik Kullanım Alanları Nelerdir?

Östenitik paslanmaz çelik kullanım alanları hammaddenin yapısı ve içeriğindeki dizilim gereği oldukça fazladır. Bu durumun başlıca olumlu etkisi ise yine kullanım alanları dahilinde ilerleme gösterir. Östenitik çeliğin en sık kullanıldığı alanları ise şu şekilde sırlayabiliriz:

  1. Tıbbi Uygulamalar

Östenitik paslanmaz çelikler özellikle tıbbi alanlarda kullanılabilirler. Bunun nedeni ise kimyasal aşınmaya karşı dirençli olmalarından ileri gelir. Tıbbi uygulamalar esnasında östenitik çelik tercih edilen alanlar ise şunlardır: Cerrahi örsler, hipodermik iğneler, iğne kapakları ve koruyucular.

  1. Otomotiv Uygulamalar

Yakıt raylarında, yakıt deliklerinde veya derin çekilmiş diğer otomotiv parçalarında sıklıkla östenitik çelik kullanılır. Bunun nedeni ise şekillendirilebilirlik ve çok yönlülüktür.

  1. Endüstriyel Uygulamalar

Tıraş bıçağı bileşenlerinde, güç üretim parçalarında, hatta yaylarda ve kesicilerde de östenitik çelik kullanılabilir. Yanı sıra listede olmayan fakat endüstriyel uygulama kapsamına giren diğer birçok uygulamada da yine östenitik çelik kullanıldığı bilinir.

Östenitik paslanmaz çelik kullanımının tercih edildiği bir başka üretim alanı ise ağır imalat ürünleridir. Bu kalitedeki tüm paslanmaz çelik ürünler ve hatta daha fazlası için Özimeks’i tercih edebilir; hayatınızı yavaşlatırken aynı anda hızlanabilirsiniz. Dayanıklı, kaliteli, sağlam ve güvenilir bir seçim için Özimeks’i tercih etmeye ne dersiniz? Cevabınız evet ise Özimeks olarak bizler, her daim sizin için buradayız!