Özimeks Paslanmaz Çelik

Sosyal Sorumluluk Projeleri

Sosyal Sorumluluk Projeleri

 

GÜNEŞ GÖZLÜ ÇOCUKLAR/ SUN-EYED CHILDREN BELGESELİ

“Güneş Gözlü Çocuklar” Belgeseli, 2005 yılında İzmir Devlet Senfoni Orkestrası keman sanatçısı, yazar,  Gündüz Öğüt tarafından kurulan Anadolu Yaylı Çalgılar Topluluğu’nun 2018-2019 yıllarında ülkemizin çeşitli bölgelerindeki köy okullarında gerçekleştirdiği “Eğitim Konserleri”ni konu almaktadır.

“Onlar bize gelemiyorsa, biz onlara gideriz” duygu ve düşünceleriyle yola çıkan topluluk, bugüne kadar ülke genelinde 600 okulu ziyaret ederek 300.000 çocuk ve gencimize ulaşmıştır.

Topluluğun amacı; sosyal sorumluluk projeleri kapsamında karşılıksız olarak ülkemizin en uzak köşelerindeki başta köy okulları olmak üzere tüm okullarda okuyan çocuklarımıza ve gençlerimize çok sesli müziği götürmek, tanıtmak, sevdirmek, eğitim konserleri gerçekleştirmek, çalgıları tanıtmak, sanatın ve müziğin pozitif yönlerini ortaya koymak, Türkiye Cumhuriyeti Devleti Sanatçıları’nın büyük şehirlerdeki salonlara gelen insanlara yönelik sorumluluk sınırlarını genişleterek Anadolu’nun en uzak köşelerindeki çocuklarımızı, gençlerimizi çağdaş sanatlarla tanıştırmak, farkındalık yaratmaktır.

Özimeks’in duyarlı katkılarıyla geçtiğimiz 8 ay içerisinde topluluk 72 okulda, 32.000 gencimize ulaşmıştır. Özimeks’in yapımcılığını üstlendiği “Güneş Gözlü Çocuklar” belgeseli ülkemizde ve dünyada örneğine az rastlanacak, 14 yıldır sürekliliğini koruyan sosyal sorumluluk projemizin duyulması, belgelenmesi ve çok daha fazla çocuğumuza ulaşabilmesi için harika bir misyon üstlenerek değerli bir eserin ortaya çıkmasına vesile olmuştur. Bizlere, sanata, aydınlık geleceğimizin teminatı çocuklarımıza ulaşma noktasında verdikleri desteklerden dolayı başta H Kemal Özkan olmak üzere Ogün Özkan ve Özimeks firmasına şahsım, sanatçı arkadaşlarım ve ülkemin güneş gözlü çocukları adına sonsuz şükranlarımı sunuyor, kültür ve sanatın hava gibi, su gibi, güneş gibi tüm çocuklarımız için hayati önem taşıdığına inanıyorum.

Gündüz Öğüt – AYÇT Kurucusu ve Sanatçısı

 

 

Güneş Gözlü Çocuklar’a 7. Uluslararası İpekyolu Film Ödülleri’nden 3056 film arasından Jüri Özel Ödülü – Güneş Gözlü Çocuklar Belgeseli Ödül Töreni Konuşmaları

“Sanatın değiştirici dönüştürücü gücü, bu kez Anadolu Yaylı Çalgılar Topluluğu’nun köy okullarında verdiği konserlerle karşımıza çıkıyor. Bu müzisyenlerin büyük özverisi ve emeği görmezden gelinemezdi. Güneş Gözlü Çocuklar adlı filmiyle Jüri Özel Ödülü Alper Akdeniz’e layık görüldü.”
Film, Anadolu Yaylı Çalgılar Topluluğumuzla 2018-19 yıllarında köy okullarında gerçekleştirdiğimiz eğitim konserlerini anlatıyor. Güneş Gözlü Çocuklar Belgesine verilen bu ödülü, milyonlarca Güneş Gözlü Çocuğumuza armağan ediyoruz. Onlar her şeyin en iyisine layıklar.
Bu anlamlı ödülü en fazla hak edenler yıllardır kayıtsız şartsız benimle birlikte ülkemizin dört bir yanına koşarak gelen topluluk sanatçılarımız Sibel Aran, Banu Yenilmez, Sonat Onur Yaşlıçam, Özge Tanrıver, Betül Yıldıztekin, Hande Taban, Olcay Alkan, Başak Yalçın, Murat Alkan’dır. Bu harika filmin ortaya çıkmasına imkan sağlayan Yapımcımız H Kemal Özkan’a, Yönetmenimiz Alper Akdeniz’e, Görüntü Yönetmeni Cem Uğur ve Ahmet Akdeniz’e, Festival Komitesi ve Jürisine, İZDSO Müdürlüğü’ne, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’ne, Anadolu’nun isimsiz kahramanları kıymetli öğretmenlerimize, okul yöneticilerine sonsuz teşekkürlerimle… Bu vesile ile ülkemizin ve dünyanın en uzun soluklu sanat içerikli sosyal sorumluluk projesini başlattığım 2005 yılından bugüne AYÇT’ye ve eğitim konserlerine emek vermiş olan, emekli olduktan sonra bayrağı genç arkadaşlara teslim eden kıymetli büyüklerim, dostlarım Nevin Güngör’e, Dilek Sezgin’e, Nuri Dengiz’e, farklı zamanlarda eğitim konserlerimizi gerçekleştirdiğimiz sevgili kardeşlerim Emre Sayarı’ya, Seçil Başabak’a, Ozan Akkol’a, Uğur Yenilmez’e ve Arzu Gök’e de teşekkürü bir borç biliyorum. Bu ödül aynı zamanda İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın kazandığı bir ödüldür. Orkestramıza, topluluğumuza ve tüm sanatçılara ve Güneş Gözlü Çocuklarımıza hayırlı uğurlu olsun. Dilerim yaratmaya çalıştığımız farkındalıkla ülkemizdeki tüm sanatçıları köylere, ilçelere ve uzak illerdeki onları bekleyen milyonlarca Güneş Gözlü Çocuğumuza ulaşmalarında bir katkı sağlayabiliriz.

Belgeselin tümüne bu linkten ulaşabilirsiniz